Technologie i Materiały

Druk solventowy (solwentowy)
jest to sposób drukowania na ploterach atramentowych w którym zwykłe tusze oparte na bazie wodnej zostały zamienione przez tusze solventowe oparte i rozpuszczalniki organiczne. Stosuje się je tam gdzie, tusze wodne ze względu na przyczepność do powierzchni nie mogą być zastosowane. Wadą tego rozwiązania jest dokładność wydruku, która jest dużo mniejsza niż przy tuszach wodnych. Jednak przy wydrukach wielkoformatowym oglądanych z daleka nie jest to czynnik najważniejszy. Natomiast na wydruki oglądane z bliska o dużym formacie stosuje się atramenty pigmentowe. Solvent nie wymaga dodatkowych powierzchni ochronnych, ponieważ jest odporny na promienie UV i warunki atmosferyczne.
Folia monometryczna
Jest folią najczęściej stosowaną do druku solventowego. Stosuje się ją do ekspozycji zewnętrznych oraz wewnętrznych. Jej grubość to około 0,1mm. Temperatura jej naklejania nie może być niższa niż 10°C. Wytrzymuje naprężenia do 19MPa, oraz temperature od -40°C do +80°C, jest również odporna na pleśń, a jej minimalny okres trwałości to 4 lata.
Folia polimerowa
Najczęściej stosowana do oklejania reklamami samochodów o małych przetłoczniach karoserii. W celu zabezpieczenia nadruku przed ścieraniem zaleca się pokryć folie laminatem polimerowym, co pozwoli na mycie samochodu w myjni automatycznej. Jej grubość jest mniejsza od foli monometrycznej ok. 0,07mm. Jej wytrzymałość na rozciąganie jest taka sama jak foli monometrycznej. Jest też odporna na pleśń. Cechuje się jednak większą wytrzymałością na działanie temperatury od -50°C do +110°C. Minimalną trwałość powierzchni określa się jako 7lat. Można ją również naklejać przy niższych temperaturach ok. 8°C
Folia wylewna
Folia ze względu na swoja grubość 53mikrony (0,001mm) i ciągliwość perfekcyjnie nadaje się do oklejania skomplikowanych kształtów karoserii jak np. duże przetłoczenia maski, lusterka, spoilery itp. Temperatura nakładania to ok. 10°C, a temperatura jaką wytrzymuje po nałożeniu to od -50°C do +110°C. Trwałość zależy od koloru, ale na ogół wacha się od 8 do 10 lat. Istnieją również odmiany foli, które dzięki zastosowaniu kleju kanalikowego są dużo łatwiejsze do aplikacji.
Folia ONE WAY VISION
folia typu One Way Vision
to specjalna perforowana folia do oklejania szyb. Od strony wewnętrznej (gdzie znajduje się klej) folia jest koloru czarnego, a od zewnętrznej biała. Kolor czarny wewnątrz powoduje, że oko ludzkie nie skupia się na foli a na tym co za oknem. Na zewnętrznej powierzchni natomiast można wydrukować dowolną grafikę, która będzie widoczna tylko od zewnątrz. Dzięki takiej technologii pasażerowie nie czują „dyskomfortu” ciągłego oglądania reklamy na oknie, a w upalne dni samochód się nie nagrzewa. Przechodnie natomiast widzą reklamę, a nie mogą dojrzeć tego co znajduje się w środku. Folia jest odporna na pleśń i temperature od -20°C do +85°C.